Jak napsat znak ampersand & (and) na klávesnici – klávesová zkratka – Windows, MAC

Pavel Kovář
07.03.2023 12:39

Pokud se chystáte psát nebo tisknout texty, zprávy nebo dokumenty v češtině, pravděpodobně se setkáte se znakem „&“, známým také jako ampersand. Tento symbol je běžně používán v mnoha oblastech, jako jsou webové stránky, e-maily a dokonce i některé knihy. V tomto článku se dozvíte, jak snadno napsat symbol „&“ na klávesnici, a také se dozvíte více o jeho použití a historii.

Reklama

Co je to ampersand a proč se používá

Ampersand je symbol, který vypadá jako stylizované písmeno „ET“. V anglicky mluvících zemích se používá především jako zkratka pro slovo „and“. V některých případech se používá také pro zkrácení názvů firem nebo skupin.

Jak napsat symbol ampersand na klávesnici

Existuje několik způsobů, jak napsat symbol „&“ na klávesnici. Zde je několik nejpoužívanějších způsobů:

Symbol & na Windows – klávesová zkratka, česká klávesnice

Většina klávesnic umožňuje napsat symbol „&“ pomocí klávesové zkratky. V češtině se používá nejčastěji klávesová zkratka „AltGr + C“ nebo „Levý Alt + 38“ (na numerické klávesnici).

Znak and na MAC – klávesová zkratka, anglická klávesnice

Další možností je použít kombinaci kláves „Shift + 7“ (z horní řady tlačítek). Tato klávesová kombinace funguje většinou na zařízení MAC nebo při používání anglické klávesnice.

Reklama

Použijte speciální znaky

V některých textových editorech, jako je například Microsoft Word, můžete napsat symbol „&“ pomocí speciálního znaku. Stačí kliknout na „Vložit“ a vybrat „Symbol“. V seznamu najděte symbol „&“ a klikněte na něj.

Použití ampersandu v angličtině a češtině

V angličtině se ampersand používá jako zkratka pro slovo „and“. Například, v názvech firem se někdy používá ampersand, jako je například „AT&T“ nebo „Ben & Jerry’s“. V některých případech se ampersand používá také v textu místo slova „and“. Například, „Rock & Roll“ místo „Rock and Roll“.

V češtině se používá spíše slovo „a“ než ampersand. Nicméně, v některých případech se ampersand používá v logu firem nebo v názvech skupin. V oblasti IT se ampersand také používá jako zkratka pro slovo „and“ v názvech funkcí nebo v kódu.

Jak používat ampersand v textu

Používání ampersandu v textu závisí na stylu psaní a formálnosti dokumentu. V obecném textu není obvykle vhodné používat ampersand jako náhradu za slovo „and“. V odborných textech nebo v obchodní korespondenci může být použití ampersandu přijatelné.

Reklama

Historie ampersandu

Ampersand se vyvinul ze spojení písmen „E“ a „T“, což jsou zkratky pro latinské slovo „et“ znamenající „a“. Symbol „&“ se objevil v římské epigrafice a byl používán již ve středověku. V 19. století byl ampersand zařazen do abecedy jako samostatné písmeno, ale později byl opět odstraněn.

Závěr

Ampersand je běžně používaný symbol pro zkrácení slova „and“ v angličtině a v některých případech i v češtině. Na klávesnici jej můžete napsat pomocí klávesové zkratky „AltGr + 1“ nebo klávesové kombinace „Shift + 7“. V textu je použití ampersandu závislé na stylu psaní a formálnosti dokumentu. Symbol „&“ má také zajímavou historii, která sahá až do středověku.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu