Patrně víte, že vláda vydala zákaz vycházení bez ochrany úst a nosu, který bude platit od čtvrteční půlnoci. Protože roušek je stále velmi málo, připravili jsme návod, jak si roušku doma ušít. Pokud jich máte víc, můžete využít aplikaci damerousku.cz, nebo nabídnout starším spoluobčanům, kteří je jistě ocení. Nicméně pozor, rozhodně vám nestačí pouze jedna! Rouška pořádně funguje pouze dvě hodiny, posléze si musíte umýt pečlivě ruce a roušku vyměnit. Proč?

Tím, jak do ní člověk dýchá, vlhne. Před pusou a nosem se vytváří teplé vlhko, které je živnou půdou pro bakterie a viry. Pokud máte například roušky vlastní výroby z bavlny nebo lépe nanovláken, je vhodné jich mít více. Důležité je, abyste měli uzavíratelné sáčky - jeden ideálně vzduchotěsný na suché čisté roušky a druhý provzdušněný na špinavé použité roušky a jen tak se roušky někde neválely. Použité roušky pak rovnou ze sáčku opatrně v rukavicích do pračky a vyžehlit a pak znova do sáčku pouze s čistými suchými. Pokud chcete látkovou roušku připravit k dalšímu použití, nastavte praní minimálně na 60 °C (lépe 90 °C a více, lze vyvařit i například v papiňáku či pomocí parní žehličky) a přidejte prací prostředek.

Hlavní, co se nesmí stát, je, že tu všude začnou chodit lidé s použitými rouškami. Pokud roušku vlastní výroby dostáváte od cizího člověka, je vhodné ji vyvařit například praním a usušit ještě před prvním použitím.
Vhodné je nosit i brýle (alespoň sluneční) na ochranu očních sliznic a rukavice pro minimalizaci přímého kontaktu s povrchy, kterých se mohl dotknout nakažený. Rukavicemi si poté hlavně nesahejte do obličeje.

Je nezbytné dodržovat striktní hygienická a bezpečnostní opatření.

Kategorie
Zobrazit více Zobrazit méně
Zavřít reklamu